بررسی پارچه نسوز سرامیکی

پارچه نسوز سرامیکی به عنوان یکی از محصولات نسوز سرامیکی به شمار می رود. این پارچه از الیاف فایبرگلاس، گرافیت، فایبر سرامیک و موارد دیگری ساخته شده است. الیاف سرامیکی به کار رفته در آن موجب می شوند که این پارچه در برابر دما و حرارت بسیار بالا، مقاوم باشند. تحمل دمایی این پارچه ها زیاد می باشد به طوری که در صورت شعله ور شدن، با سرعت بسیار کمی تجزیه می شوند. پارچه نسوز در برابر اسید و باز مقاوم می باشد. این پارچه انعطاف پذیری بالایی دارد. پارچه های نسوز روغن را به خود جذب نمی کنند. همچنین توانایی تحمل این پارچه ها در حدود هزار و پانصد درجه سانتی گراد می باشد.

امروزه پارچه فایبر سرامیک را به عنوان یکی از پارچه های نسوز در برابر آتش و گرمای حاصل شده از آن می شناسند. هشتاد درصد پارچه فایبر سرامیک را الیاف نسوز تشکیل می دهد و بیست درصد باقی مانده را مواد آلی و فیبر های نسوز.

 ویژگی پارچه های نسوز سرامیکی

اکثر محصولات نسوز سرامیکی برای محیط زیست خطر کمی دارند. پارچه های نسوز سرامیکی نیز جزو این دسته می باشند. این پارچه ها از سیلیکات آلومینیوم با درصد خلوص بالا ساخته می شوند. این عنصر در کوره های مخصوصی، تحت فشار دمایی بالا با الیاف سرامیک مخلوط می شود. محصول نهای سفید رنگ و بدون بو می باشد. در ساخت این پارچه از مواد خطرناکی مانند آزبست استفاده نمی شود.

پیشنهاد ما به شما:  مهم ترین کاربرد نمد صنعتی و انواع نمد نسوز

این پارچه به علت تطابق پذیری با محیط زیست، توانسته جای پارچه های آزبستی موجود در بازار را اشغال کند. این پارچه می تواند حداکثر تا دمای ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. از این پارچه در صنعت به عنوان عایق استفاده می کنند زیرا آن می تواند از قسمت های حساس کوره صنعتی در برابر گرمای بالا محافظت نماید. از این پارچه برای تولید لباس و دستکش نسوز بهره می برند.

بررسی نخ نسوز سرامیکی به عنوان یکی از محصولات نسوز سرامیکی

نخ نسوز سرامیکی را به نام های متفاوتی مانند طناب سرامیکی، طناب نسوز و نخ سرامیکی می شناسند. این نخ کشش و انعطاف پذیری بالایی دارد. تحمل دمایی این نخ تا محدوده ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد می باشد. در ساخت این محصول از سیم های فولادی نسوز برای بالا بردن توان مکانیکی نخ، استفاده شده است. نخ سرامیکی نسوز در برابر واکنش های شیمیایی بسیار پایدار می باشد. همچنین این نخ، در برابر گرما و ضربات فیزیکی مقاوم است. از نخ سرامیکی در صنایع زیادی استفاده می شود. این صنایع به ترتیب عبارت اند از فولاد، گاز، پتروشیمی و نفت. این نخ کاربرد های دیگری نیز دارد. برای مثال از آن در کوره های صنعتی، دیگ های بخار و عایق بندی ستون های حرارتی.

بررسی پتوی سرامیکی

پتوی سرامیکی جزو محصولات نسوز می باشد. این پتو منعطف و عایق پذیر است. از سرامیک های فله ای در ساخت این محصول استفاده می شود. پتوی نامبرده در طی چندین عملیات پیاپی، بدون استفاده از نگهدارنده های صنعتی مانند چسب، تهیه می شود. این پتو به وسیله سوزن کاری داخلی مستحکم می گردد. برای بهره برداری از این محصول باید در ابتدا ابعاد مورد نظر خود را به وسیله یک چاقو برش دهید.

پیشنهاد ما به شما:  خرید پارچه سیلیکونی و محصولات پلیمری

نوار های نسوز سرامیکی

نوار نسوز سرامیکی به عنوان یکی از بهترین نوار های نسوز موجود در بازار شناخته می شود. دلیل برتری این محصول، مقاومتش در برابر حرارت های بالا می باشد. به طور معمول این نوار را از الیاف های درجه یک می سازند. نوار های نسوز در بین مردم به نوار های سرامیکی فایبر شهرت پیدا کرده اند. دلیل این نامگذاری، الیاف فایبر گلاسی است که در ساختار نوار نسوز به کار رفته است.

نوار نسوز سرامیکی
نوار نسوز سرامیکی

چسب های نسوز سرامیکی به عنوان یکی از محصولات نسوز سرامیکی

 چسب نسوز سرامیکی نیز مانند سایر محصولات نسوز سرامیکی در برابر حرارت مقاوم می باشد. از این چسب برای چسباندن برخی الیاف سرامیکی به دیواره کوره های صنعتی استفاده می کنند. این عمل موجب می گردد که دیواره کوره در برابر گرما، خوردگی و پوسته شدن مقاوم باشد. همچنین می توان از آن برای ترمیم و درزگیری بسیاری از کوره های حرارتی استفاده کرد. معمولا برای چسباندن قطعاتی که همجنس نیستند از چسب های نسوز سرامیکی استفاده می کنند. این قطعات عبارت اند از فلز، سرامیک ها و شیشه. در ساخت کوره های حرارتی از این محصول برای ساخت ملات نسوز بهره می برند. برخی از کاربرد های این چسب عبارت اند از چسباندن آجر های نسوز، برد ها و الیاف سرامیکی.

بررسی کاغذ سرامیکی

کاغذ سرامیکی از مخلوط الیاف سرامیکی و چسب آلی تولید می گردد. این کاغذ ها در حال حاضر جایگزین مناسبی برای ورق های آزبستی هستند زیرا شکل ظاهریشان موجب مقاومت حرارتی آنها می شود. کاغذ های پر استفاده سرامیکی به ترتیب ضخامت عبارت اند از ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ میلی متر. کاغذ های سرامیکی می توانند حداکثر تا دمای ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل نمایند. از این محصول به عنوان مواد پکینگ نیز استفاده می شود. همچنین از کاغذ های سرامیکی می توان برای پر کردن درز های انبساطی موجود میان آجر های نسوز بهره برد. برای عایق کردن لایه های پشتی نسوز های مختلف، در مکان هایی که ضخامت لایه کم است از این محصول استفاده می شود. کاغذ سرامیکی در پتروشیمی ها به عنوان محافظ خط های انتقال و محافظ جوش و لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد ما به شما:  پتوی نسوز سرامیکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بررسی برد سرامیکی

از برد سرامیکی برای عایق بندی استفاده می شود.  برد های سرامیکی از الیاف سرامیکی تولید می شوند. ترکیبات اصلی این برد ها تشکیل شده از آلومینیوم سیلیکات به همراه برخی از پیوندهای آلی. برای تولید این برد، الیاف سرامیکی را در طی چند مرحله مجزا مرطوب می کنند. در نهایت محصول مرطوب شده نیز طی چند مرحله فشرده می شود تا به شکل نهایی خود برسد. الیاف سرامیکی که در مراحل ساحت این برد مورد استفاده قرار می گیرند در  محیط خلاء ساخته شده اند. برای بالا بردن استحکام این برد ها از برخی چسب ها بهره می برند. این برد ها در صنایع مختلفی مانند فولاد بسیار کاربردی می باشند.

امتیاز شما به این مقاله