سیلیکون نسوز

همه چیز درباره سیلیکون نسوز

امروزه در صنعت مواد پلیمری که به صورت مصنوعی ساخته شده‌اند، بسیار کاربرد دارند. یکی از این مواد سیلیکون نسوز است. این پلیمر به دلیل خاصیت ضد حرارتی خود بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از این رو می‌توانید آن را در محصولات بسیاری‌ مشاهده کنید.

اگر درباره این ماده زیاد نمی‌دانید یا قصد خرید محصولات ساخته شده از سیلیکون نسوز را دارید، تا انتهای این مقاله با آتا نسوز همراه باشید تا علاوه بر صحبت درباره کاربرد سیلیکون نسوز، یک راهنمای خرید عالی را نیز به شما معرفی کنیم.

با سیلیکون نسوز و انواع آن بیشتر آشنا شوید

بهتر است ابتدا با سیلیکون نسوز بیشتر آشنا شویم. همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم سیلیکون یک ماده پلیمری است که به صورت مصنوعی ساخته شده است. درواقع پلیمرها به جای پلاستیک ساخته و استفاده می‌شوند، اما قابلیت‌های بیشتر و بهتری از پلاستیک دارند. انواع مختلفی از سیلیکون وجود دارد که یکی از آن‌ها سیلیکون نسوز است‌.

 این ماده می‌تواند تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد گرما را تحمل کند و آسیب یا شکستگی برای آن ایجاد نشود. سیلیکون‌ها به صورت کلی از واحدهای سیلوکسان و زنجیره اتم‌های سیلیکون و اکسیژن به صورت متناوب ساخته شده‌اند. برای اینکه بتوانیم مقا‌ومت حرارتی آن‌ها را بالا ببریم، هیدروژن و کربن یا عناصر دیگر را به آن‌ اضافه می‌کنیم.

در این صورت حتی انواع سیلیکون نسوز با قرار گرفتن در مقابل شعله مستقیم نیز از خود مقاومت نشان داده و می‌تواند در محیط‌های با دمای بالا دوام بیاورد. سیلیکون نسوز علاوه بر خاصیت ضد آتش، می‌تواند بسیار دیر هم تخریب شود. از این رو در شرایط بسیار سخت هم ماندگار است. بخاطر ویژگی‌های عالی این ماده از سیلیکون نسوز در صنایع استفاده بسیار می‌شود. از این رو در زیر بعضی از انواع رایج آن را بیان می‌کنیم.

پارچه نسوز سیلیکون

یکی از مهم‌ترین محصولات سیلیکون نسوز، پارچه نسوز سیلیکون است. این پارچه‌ها به دو صورت یک رو سیلیکون یا دو رو سیلیکون در بازار وجود دارند. در ساخت این پارچه‌ها از سیلیکون رابر و فایبر گلاس استفاده شده است‌. اگر دو روی پارچه از سیلیکون یا یک رو از سیلیکون و روی دیگر از فایبرگلاس باشد، می‌تواند مقاومت حرارتی‌ را تا ۶۵۰ درجه سانتی‌ گراد یا بالاتر ایجاد کند. علاوه بر اینکه این پارچه‌ها در برابر آتش از خود مقاومت ایجاد می‌کنند، ضد آب نیز هستند. هم‌چنین در برابر مواد شیمیایی، روغنی و اسیدی نفوذ ناپذیر بوده و استحکام زیادی را از خود نشان می‌دهند. از این رو پارچه نسوز کاربردهای فراوانی دارد.

چسب سیلیکون نسوز

یکی از کاربردهای سیلیکون نسوز مایع ساخت چسب نسوز است‌. این محصول که به چسب سیلیکون آب بندی هم معروف است، می‌تواند تا دمای ۳۰۰ درجه سانتی‌ گراد از خود مقاومت حرارتی نشان دهد. این نوع چسب‌ها از خود بویی ندارند. پس برای افرادی که به بوی چسب حساس هستند، بسیار مناسب‌اند.

علاوه بر اینکه چسب نسوز سیلیکونی ضد آتش و حرارت است، مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب،‌نفت، مواد شیمیایی و روغن از خود نشان می‌دهد. از این رو برای آب بندی یا درزگیری بسیار کاربردی است. ترکیبات چسب نسوز از مواد پلی ملی ساخته شده که نشان دهنده هم خانواده بودن با ترکیبات شیمیایی آلی است. این چسب هم‌چنین قدرت کششی بسیار بالا دارد.

شیلنگ سیلیکون نسوز

شیلنگ سیلیکون نسوز یکی دیگر از این محصولات است. سیلیکون نسوز می‌تواند به صورت خمیر سیلیکون نسوز هم وجود داشته باشد. توسط این خمیر محصولات زیادی تولید می‌شوند که یکی از آن‌ها شیلنگ نسوز است. این نوع شیلنگ‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که سیلیکون نسوز دارند، در برابر دمای ۶۰ تا ۳۵۰ درجه مقاوم هستند و در ساختار خود به غیر از پلیمر و اکسیژن،‌ کربن و هیدروژن را نیز جای داده‌اند. از این شیلنگ‌ها در مواردی مانند الکترونیک، خودروسازی و پزشکی استفاده‌های بسیاری‌ می‌شود. هم‌چنین می‌توان گفت که تولید آن‌ها آسان بوده و نیاز به دستگاه‌های خاص ندارد‌.

نوار سیلیکون نسوز

از دیگر سیلیکون‏های نسوز که در بازار وجود دارند و کاربرد فراوانی دارند، نوار سیلیکون نسوز است. این نوار به شکل سیلیکون اسفنجی و پلاستیکی در بازار وجود دارد. نوار پلاستیکی خاصیت کشسانی بسیار بالا داشته و در برابر حرارت تا ۲۸۰ درجه سانتی گراد می‌تواند مقاومت کند‌. نوع اسفنجی علاوه بر‌ مقا‌ومت ۲۶۰ درجه سانتی گرادی در برابر گرما، خاصیت آب بندی بسیار بالا داشته و برای درزگیری هم از آن استفاده می‌شود. از دیگر خاصیت‌‌های نوار سیلیکون نسوز عایق شدن در برابر جریان الکتریکی تا ۵۰۰ V/mil است. از این نوار می‌توان در مصارف بهداشتی، صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی استفاده کرد.

ورق سیلیکون نسوز

ورق سیلیکون نسوز که به رابر یا پلاستیک نسوز نیز معروف است، یکی از پرکاربردترین سیلیکون نسوز است که در صنعت از آن استفاده می‌شود. این ورق مانند دیگر محصولات، از خانواده‌های پلیمر است و از اتم‌های سیلیسیم و اکسیژن ساخته شده است. این ساختار باعث می‌شود تا تحمل فشار و حرارت را نسبت به مواد آلی دیگر در آن زیاد کند‌.

 مقاومت حرارتی ورق سیلیکونی تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد است. بهتر است بگوییم این محصول نیز به غیر از مقاومت گرمایی می‌تواند در برابر روغن، مواد شیمیایی، آب و نور خورشید مقاوم باشد. می‌توان با استفاده از این ورق، صفحه سیلیکون نسوز ساخت و از آن در آشپزخانه استفاده کرد. هم‌چنین از دیگر کاربردهای این ماده استفاده در سرامیک سازی، مدل سازی آرایشی، تولید واشرهای بهداشتی، نوار نقاله بهداشتی و عایق الکترونیکی می‌توان نام برد.

رنگ سیلیکون نسوز

اگر نیاز دارید تا دیواره‌های داخلی شومینه، کوره، بویلر و دیگر مکان‌هایی که حرارت در آن‌ها بسیار زیاد است را رنگ کنید، دیگر نگران از بین رفتن رنگ در مقابل حرارت بالا نباشید. زیرا رنگ سیلیکون نسوز ساخته شده است تا شما بتوانید آن را در حرارت بالا استفاده کنید و مقاومت بالای آن را مشاهده کنید‌.

این رنگ با ترکیبات پیگمنت پودر آلومینیوم و رزین سیلیکونی، می‌تواند دمای ۳۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. با این حال هنگام رنگ کردن باید احتیاط کنید که فقط یک لایه رنگ روی دیوار قرار بگیرد. عده‌ای بر این تصور هستند که دولایه رنگ می‌تواند مقا‌مت بیشتری در برابر گرما نشان دهد اما این طور نیست‌. درواقع رنگ لایه لایه باعث ریزش می‌شود و می تواند از مقاومت در برابر حرارت آن کاسته شود.

کابل و سیم سیلیکون نسوز

در صنعت برای‌ اینکه سیم و کابل نسوز ساخته شود، از سیلیکون نسوز برای روکش آن‌ها استفاده می‌شود‌. در این صورت سیم برق دارای مقاومت حرارتی بالا شده و در برابر آتش سوزی و جریان بالای برق که باعث وجود گرمای زیاد می‌شود از خود استقامت نشان می‌دهد. از سیم‌های نسوز می‌توان در هیتر‌ها، وسایل گرم کننده برقی، پتروشیمی و دیگر موارد استفاده می‌شود. سیم نسوز ممکن است قیمت بالاتری نسبت به معمولی داشته باشد اما امنیت‌ را فراهم می‌کند‌.

چگونه سیلیکون های نسوز مورد نیاز خود را انتخاب کنیم؟

بعد از اینکه درباره سیلیکون نسوز اطلاعات کامل به دست آوردیم و با تمامی انواع و محصولات ساخته شده از آن آشنا شدیم، نوبت به انتخاب مناسب یک سیلیکون مقاوم به آتش می‎شود. ابتدا باید شرایط خود را بسنجید. یعنی در چه درجه حرارتی قرار است از سیلیکون نسوز استفاده شود. زیرا همان‎طور که در بالا مشاهده کردید، بعضی از سیلیکون‏ها تا درجه حرارتی کمتری را می‏توانند تحمل کنند.

به عنوان مثال اگر در جایی میزان حرارت بسیار بالا است و نیاز به ورق سیلیکون نسوز دارید، بهتر است از پارچه استفاده کنید. زیرا ورق‏های سیلیکون عمدتا از پلاستیک و اسفنج هستند و این دو ماده مقاومت حرارتی تا نزدیک به 300 درجه سانتی گراد را ایجاد می کنند. در صورتی که اگر پارچه نسوز دو رو سیلیکونی باشد، تا 650 درجه سانتی گراد می‏تواند مقاومت در برابر حرارت و آتش داشته باشد.

هم‏چنین به خاصیت کشسانی سیلیکون نسوز نیز باید توجه کرد. ممکن است شما نیاز عایق بندی با استحکام بالا داشته باشید. دز این صورت از چسب یا نوار سیلیکون نسوز نمی‏توانید استفاده کنید. زیرا هر دوی آن‏ها خاصیت کشسانی بسیار بالا داشته و ممکن است باعث ایجاد خطر برای شما شود. با رعایت نکاتی از این قبیل شما می‏توانید یک خرید عالی داشته و سیلیکون مناسب خود را انتخاب کنید.

خرید سیلیکون نسوز چطور انجام می شود؟

در این قسمت به راهنمای خرید سیلیکون نسوز می‌رسیم. بعد از اینکه انتخاب خود را انجام دادیم و سیلیکون مناسب با کار خود را پیدا کردیم، نیاز است تا با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنیم. معمولا سیلیکون‌های نسوز توسط برندها و شرکت‌ها بسیاری ساخته می‌شود. نیاز است تا یک برند عالی برای خود انتخاب کرده و محصول را خریداری کنیم.

اگر امکان مشورت برای شما وجود ندارد،‌ می‌توانید از سایت‌های فروش در این زمینه کمک بگیرید. مانند دیگر محصولات که هم خرید حضوری و هم خرید اینترنتی برای آن‌ها فراهم شده است، سیلیکون نسوز هم سایت‌هایی در اینترنت دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها خرید کنید. این سایت‌ها اغلب پشتیبانی در اختیار داشته که می‌توانند در مراحل مختلف خرید به شما کمک کنند و مشورت لازم را بدهند.

شما می توانید از این سایت‏ها نیز مانند خرید حضوری محصول خود را به صورت عمده یا تعداد کم خریداری کنید. تعدادی از فروشگاه‏های اینترنتی معمولا نمایندگی‏ یا دفتر فروش کارخانه هستند. به همین دلیل امکان خرید بی واسطه برای شما وجود خواهد داشت. یکی از بهترین سایت‏ها در این زمینه آتا نسوز است که تمامی خدماتی که بیان کردیم را برای محصولات سیلیکونی نسوز خود ارائه می‎دهد و می‏توانید یک خرید عالی و مقرون به صرفه را از این سایت داشته باشید.

قیمت سیلیکون نسوز چطور محاسبه می شود؟

یکی دیگر از مواردی که در راهنمای خرید سیلیکون نسوز به آن بسیار توجه می‏شود، قیمت است. برای اینکه از قیمت سیلیکون آگاه باشید، باید هزینه ساخت را در نظر بگیرید. خوشبختانه بیشتر موادی که در سیلیکون‏های نسوز استفاده می‎شوند، ساخت ایران هستند.

از این رو قیمت با نوسانات ارز کمتر تغییر می‏کند. همچنین قیمت سیلیکون نسوز اگر به صورت پارچه، نوار، ورق یا شلنگ باشد، به صورت متری محاسبه می‏‎شود. پس شما باید ابتدا مشخص کنید که چند متر سیلیکون نسوز احتیاج دارید.

هم‎چنین فروش  سیلیکون نسوز همان‏طور که در بالا بیان کردیم به صورت عمده نیز انجام می‎شود. در خرید به صورت عمده اگر از درب کارخانه یا نمایندگی آن انجام شود، می‏توانید هزینه کمتری را برای خرید پرداخت کنید. همچنین در خرید اینترنتی هم می‏توان مبلغ کمتری را نسبت به خرید حضوری پرداخت کرد.

نتیجه گیری

استفاده از سیلیکون نسوز در بخش‌های مختلف صنعت بسیار کار ساز و کاربردی است. این ماده می‌تواند مقاومت حرارتی بالایی را از خود نشان دهد و با استفاده از ساختاری که دارد به شکل‌های مختلف درآمده و در بخش‌های متفاوت استفاده شود‌.

قبل از اینکه خرید انواع مختلف سیلیکون‌های نسوز را انجام دهید، ابتدا سعی کنید نیازهای خود را به خوبی بشناسید و سپس یک انتخاب عالی داشته باشید. هم‌چنین برای قیمت و خرید نیز از افراد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید.

شرکت آتا نسوز با داشتن سابقه عالی و تجربه بالا در این زمینه می‌تواند در امر خرید به شما کمک کند و محصولات عالی را ارائه دهد. اگر به پاسخ سوالات خود در این مقاله نرسیده‌اید می‌توانید با گروه آتا نسوز در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا چسب سیلیکون نسوز درزگیر هم هست؟

چسب سیلیکون نسوز بخاطر ساختاری که دارد به عنوان درزگیر هم کاربرد دارد.

آیا مقاومت پارچه نسوز سیلیکون از باقی مواد بالاتر است؟

پارچه سیلیکون نسوز همان‎طور که در متن بیان کردیم به صورت دو رو سیلیکون تا 650 درجه سانتی گراد دما را تحمل می‏کند که این موضوع مقاومت بالای آن را نشان می‏دهد.

از ورق سیلیکون نسوز چه استفاده هایی می‎شود؟

همان‌طور که در مقاله بیان کردیم می‌توان از‌ ورق سیلیکونی نسوز به صورت صفحه‌ای برای وسایل آشپزخانه استفاده کرد‌. هم‌چنین می‌توان در‌ صنایع دیگر مانند مدل سازی آرایشی و تولید واشر هم از این ورق‌ها استفاده کرد‌.

چه نکاتی برای خرید انواع سیلیکون نسوز باید رعایت شود؟

برای اینکه بتوان‌ انواع سیلیکون نسوز را به صورت اصولی خریداری کرد باید به شرایط و نیازهای خود و هم‌چنین ویژگی‌های سیلیکون نسوز برای کار توجه کرد‌.

سیلیکون نسوز را با چند روش می‏توان خریداری کرد؟

انواع سیلیکون نسوز را می‏توان به صورت حضوری یا اینترنتی خریداری کرد. این خرید می‏تواند به صورت عمده یا خرید تعدادی از انواع سیلیکون باشد.