میکا نسوز

درمورد میکا نسوز چه می دانید؟ بررسی همه جانبه آن

در بین عناصری که می توان از آن مواد وسایل ضد اشتعال را تولید کرد، میکا یکی از عناصر معدنی بوده که دارای سطحی صاف و شیشه است و همچنین خاصیت کشسانی بسیار بالایی دارد. عمده ترکیبات میکا عبارت‌اند از  سیلیکات، آلومینیوم، پتاسیم، منگنز، آب و آهن. اگر بخواهیم به مواد معدنی که بیشترین سطح سیلیس را با خود به همراه دارد، اشاره‌ای داشته باشیم، می توانیم میکا را به شما معرفی کنیم که در صنایع مختلف نیز کاربردهای بسیاری دارد. در این مطلب همراه ما باشید تا به معرفی همه جانبه این محصول، آن هم از نوع ضد اشتعالش، بپردازیم.

آشنایی مختصر با عنصر معدنی میکا

میکا به عنوان یک عنصر طبیعی شناخته می‌شود که از 37 کانی فیلوسیلیکات تشکیل شده و دارای بافت لایه ای یا پلاتی است. از جمله میکاهای مهم تجاری می‌توان به مسکویت و فلوگوپیت اشاره کرد. میکا دارای شکاف پایه کامل است و به کریستال‌ها اجازه می‌دهد به ورقه‌های بسیار نازکی که سخت و انعطاف پذیر هستند تقسیم شوند.

ورق‌های میکا همچنین شفاف تا مات، انعطاف پذیر، بازتابنده، انکسار، دی الکتریک، بی اثر شیمیایی، عایق، سبک وزن و آبدوست هستند. میکا همچنین هنگامی که در معرض الکتریسیته، نور، رطوبت و دماهای شدید قرار می‌گیرد نیز همچنان پایداری خود را حفظ می‌کند.

مسکوویت و فلوگوپیت‌ها به دلیل برش خوری کامل، انعطاف پذیری و کشسانی، نفوذ ناپذیری، هدایت حرارتی و الکتریکی کم و استحکام دی الکتریک بالا، کاربرد گسترده‌ای در صنعت، تجارت و کالاهای خانگی پیدا کرده اند. میکا ترکیب فوق العاده‌ای از خواص شیمیایی، فیزیکی، الکتریکی، حرارتی و مکانیکی را ارائه می‌دهد که در هیچ محصول عایق دیگری یافت نمی‌شود. در حال حاضر از این محصول در صنایع مختلف، مواردی همچون پارچه نسوز میکا را تولید می‌کنند تا بتوانند نهایت استفاده از ضد اشتعال بودن این ماده را داشته باشند.

بررسی اختصاصی ورق های میکا و کاربرد آن ها

ورق فنی میکا در قطعات الکتریکی، الکترونیک، در میکروسکوپ نیروی اتمی و به عنوان ورق پنجره استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای ورق میکا یا طلق میکا نیز می‌توان به ساخت دیافراگم برای تجهیزات تنفس اکسیژن، صفحه نشانگر برای قطب نماهای ناوبری، فیلترهای نوری، پیرومترها، تنظیم کننده‌های حرارتی، پنجره‌های بخاری اجاق گاز و نفت سفید، پوشش‌های دیافراگم تابشی برای اجاق‌های مایکروویو و عناصر گرم کننده میکترمیک، اشاره کرد. پس به نوعی ویژگی های میکا نسوز به دو دسته استفاده‌های خانگی و استفاده‌های صنعتی تقسیم می‌شوند.

ورق میکا نسوز دارای خاصیت دوشکست است. این موضوع به این معناست که می‌توان معمولا برای ساخت صفحات موج یک چهارم و نیمه از آن استفاده کرد. کاربردهای تخصصی میکای ورقه‌ای در اجزای هوافضا در سامانه‌های موشکی پرتاب از هوا، زمین و دریا، دستگاه‌های لیزری، الکترونیک پزشکی و سامانه های راداری به چشم می‌خورد. میکا از نظر مکانیکی در صفحات نازک میکرومتری که نسبتا در برابر تشعشعات شفاف هستند (مانند ذرات آلفا) پایدار است؛ در حالی که در برابر بیشتر گازها غیر قابل نفوذ می‌یاشد.

بنابراین به عنوان پنجره‌ای در آشکارسازهای تشعشع مانند لوله‌های گایگر مولر استفاده می‌شود. عایق نسوز میکا امروزه یکی از پرفروش‌ترین محصولات در بازار بوده و از آنجایی که تمامی افراد بتوانند در حوزه کاری خود از این محصول استفاده کنند، تولید کنندگان معتبر بسیاری مانند آتا نسوز، به عرضه عمده این محصول می‌پردازند تا بتوانند به خوبی نیاز تمامی افراد در بازار به انواع میکا نسوز را، برطرف کنند.

بررسی همه جانبه خواص و ویژگی های میکا نسوز

حال که به شکل کاملی دانستیم که میکا نسوز چیست، در این قسمت به سراغ خواص میکا می‌رویم تا بهتر با این محصول آشنا شوید. صفحه میکا عمدتا در صنایع الکترونیک و برق استفاده می‌شود. سودمندی استفاده از این ورق‌ها در این است که کاربردها ناشی از خواص الکتریکی و حرارتی منحصر به فرد و خواص مکانیکی آن، به این محصول اجازه می‌دهد تا برش، پانچ، مهر و موم و ماشین کاری تا تلورانس‌های بسته به راحتی بر روی آن انجام شود. میکا هندی و میکا سفید، دو نوع میکا نسوز بوده که در صنعت الکترونیک کاربردهای بسیاری را با خود به همراه دارند.

به طور خاص، میکا به عنوان یک ماده طبیعی معدنی، از این جهت به عنوان یک ماده جالب و شگفت‌اگیز معرفی می‌شود که در عین اینکه یک رسانای حرارتی خوب است، یک عایق الکتریکی خوب نیز هست. بیشترین استفاده از بلوک میکا در حال حاضر به عنوان عایق الکتریکی در تجهیزات الکترونیکی است. میکای بلوک با کیفیت بالا به دلیل انعطاف پذیری، شفافیت و مقاومت در برابر گرما و حملات شیمیایی برای پوشش شیشه‌های دیگ‌های بخار فشار بالا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فقط میکا موسکوویت با کیفیت بالا که به انواع مختلف میکای یاقوت سرخ هند یا میکای موسکویت یاقوتی نامیده می‌شود، به عنوان دی الکتریک در خازن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کیفیت ترین نوار میکا برای تولید خازن‌های استاندارد کالیبراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم میکا را درجه‌بندی کنیم، درجه پایین‌تری که بعد از استفاده در خازن‌های استاندار کالیبراسیون معرفی می‌شود، در خازن‌های انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌های میکا برای ارائه ساختار سیم گرمایش (مانند حضور در کانتال یا نیکروم) و در عناصر گرمایشی استفاده می‌شوند که می‌توانند تا دمای ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد (۱۶۵۰ درجه فارنهایت) را به خوبی تحمل کنند. به همین دلیل است که در حال حاضر، خرید میکا نسوز در بین افرادی حوزه کاری آن‌ها به نوعی با مواد اشتعال‌زا گره خورده است، با تقاضای زیادی رو به رو شده. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نیاز به کاربرد میکا نسوز در حوزه کاری خود دارید، می‌توانید همین حالا این محصول را با قیمتی عالی از مجموعه آتا نسوز خریداری کنید.

عنصر میکا در کارخانه به چه موادی تبدیل می شود؟

همان‌طور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، شکاف‌های مسکویت و میکا فلوگوپيت را می‌توان در محصولات مختلف میکا، مشاهده کرد. میکایی که در کارخانه ها تبدیل به موادی مانند پارچه نسوز میکا یا ورق میکا نسوز شده است، با تنظیم مکانیزه یا دستی، شکاف‌های همپوشانی و لایه‌های متناوب بایندرها و شکاف‌ها تولید می‌شود. میکای کارخانه‌ای در درجه اول به عنوان یک ماده عایق الکتریکی استفاده می‌شود. عایق میکا در کابل‌های برق مقاوم در برابر آتش و دمای بالا در کارخانه‌های آلومینیوم، کوره‌های بلند، مدارهای سیم‌کشی حیاتی (به عنوان مثال، سیستم‌های دفاعی، سیستم‌های هشدار آتش و امنیتی، و سیستم‌های نظارت)، بخاری‌ها و بویلرها، کوره‌های چوب و فلز، ذوب، مخازن و سیم کشی کوره‌ها استفاده می‌شود.

سیم و کابل خاص عایق شده با میکا با دمای بالا تا 15 دقیقه در آلومینیوم مذاب، شیشه و فولاد، بدون این که تغییراتی را با خود به همراه داشته باشد، از دیگر اشکالی که میکا در کارخانه تبدیل به آن می‌شود، می‌توان به صفحات انعطاف پذیر میکا نسوز، صفحات مخصوص قالب گیری میکا نسوز کاغذ و همچنین نوار میکا نسوز اشاره کرد.

میکا پلیت نیز همچنین به عنوان یک ماده آباژور در بسیاری از موارد نورپردازی کاربرد زیادی دارد. در واقع میکا پلیت وقتی شکل می‌گیرد، برش داده می‌شود و به شکلی قالب‌گیری می‌شود، نوری گرم با رنگ‌های منحصربه‌فرد و چشمگیر ناشی از تغییرات ذخایر معدنی ایجاد می‌کند که در بین افراد طرفداران بسیاری را با خود به همراه دارد. کاربردهای تزئینی دیگر این محصول شامل برنامه‌های کاربردی در صفحه‌های حریم خصوصی، صفحه‌های شومینه، کاغذ دیواری، مات‌های تصویری و بسیاری دیگر از عملکردهای تزئینی است که بافت منحصربه‌فرد و ظاهر بازتابنده آن، به ما می‌دهد.

ورق میکا نسوز و استفاده آن در کوره ها به عنوان عایق

میکای ورقه‌ای انعطاف پذیر لازم برای صنایع ریخته‌گری و فولاد به عنوان یک ماده ریلینگ را به همراه دارد. در واقع میکا نسوز، طول عمر پوشش‌های کوره را افزایش می‌دهد، که برای پردازش در دمای دائمی بالا بسیار مهم است. ویژگی‌های برجسته صفحات میکای نسوز به این معنی است که امکان انقباض و انبساط آسترهای کوره را فراهم می‌کند و احتمال آسیب ناشی از عملیات ذوب را کاهش می‌دهد.

عنصر میکا در مواد عایق ریز متخلخل باعث بهبود خواص محافظ حرارتی و افزایش مقاومت فشاری می‌شود. این ورق‌ها، خاصیت عایق ضد اشتعال را برای بهبود حجم حرارتی آن‌ها، افزایش بهره‌وری کوره و در عین حال به بهره‌وری انرژی، افزایش می‌دهد. به طور مشابه، ورق میکا در تاندیش‌ها، ظرفیت ریخته گری مداوم را به آنها می‌دهد.

طیف میکای ورقه‌ای انعطاف پذیر همچنین از سیستم‌های آلومینیومی، کوره های ذوب و کوره های دوار کاربردهای بسیار زیادی دارند.

برش و ساخت اشکال مختلف میکا نسوز

میکا نسوز ورقه‌ای سفت و سخت را می‌توان به شکل‌های مختلف عایق برش داد که این خاصیت، آن را به یک ماده تولیدی بسیار متنوع تبدیل می‌کند. با تولید بر اساس الگوها و قالب‌های مختلف، می‌توانیم به ساخت ورقه‌های میکا به شکل سفارشی دست پیدا کنیم.

میکا یک ماده اولیه ابزارسازی عالی در صنایع مختلف است که خواص فنی پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد و دارای مقاومت حرارتی و مقاومت الکتریکی فوق‌العاده بالایی است. اشکال میکای ورق ماشینکاری شده شامل فلنج و دیسک‌ها هستند. با ماشینکاری CNC، این اشکال می‌توانند در دوره های تخصصی کوتاه (در صورت نیاز)، یا قطعات بزرگتر از اجزای بسیار پیچیده، با اعمال دقت و تخصصی به هنگام تولید، ارائه شوند.

ورق های میکا و تطبیق پذیری در طراحی

میکای ورقه‌ای، مواد مقاوم در برابر دمای بالا را تشکیل می‌دهد که نازک و سبک وزن بوده و همچنین بسیار سازگار هستند. آن‌ها به نوعی مقاومت حرارتی بالایی را همراه با نوعی استحکام ارائه می‌دهند که طول عمر محصول را تضمین می‌کند. نازک بودن آن همچنین امکان انتقال سریع گرما و خنک شدن عنصر گرمایش را فراهم می‌کند.

میکا نسوز رسانایی حرارتی پایین و خواص مکانیکی خوبی دارد. این ویژگی‌ها برای استفاده از آن در پشتیبانی از سیم‌پیچ‌ها و مارپیچ‌های گرمایشی، حیاتی هستند. ورق میکا همچنین دارای خواص دی الکتریک عالی و مقاومت در برابر آتش نیز بوده و همچنین انتشار دود پایینی دارد. میکای ورقه‌ای را می‌توان به شکل‌ها و طرح‌های مختلف، از راه‌حل‌های آماده تا مشخصات خاص و سفارشی، مهر، برش و پانچ کرد.

ورق های میکا و علت فروش بسیار آن ها

ویژگی‌های برش طبیعی میکا در حالت معدنی، آن را برای تولید ورق‌های اسمیکا مناسب می‌سازد. اینجاست که کانی میکا در امتداد سطوح صاف شکسته می‌شود. کانی‌های میکا دارای اتم های شش ضلعی در یک آرایش ورقه ای هستند. میکای ورقه‌ای بسیار متنوع است؛ چه سفت و چه انعطاف پذیر، طیف وسیعی از صنایع از آن استفاده می‌کنند.

به عنوان یک عامل تقویت کننده و عایق، میکای ورقه‌ای خواص عایق برتر این ماده معدنی را در کنار مقاومت شیمیایی و دوام آن کاملا نشان می‌دهد. علاوه بر این، ضخامت میکای صلب از 0.10 تا 50 میلی‌متر و میکای انعطاف‌پذیر 0.10 تا 2 میلی‌متر است که آن را برای بسیاری از کاربردهای مختلف و در تنظیمات متنوع سازگار می‌کند.

سخن پایانی

میکا از تمامی جهات می‌تواند مانند یک ماده معجزه آسا به نظر برسد. مواردی از جمله سازگاری و دوام مطلق آن می‌توانند مهر تایید بر این موضوع باشند. در حالی که ورقه‌های میکا نسوز ارتباط نزدیکی با صنایع کلیدی خاصی مانند ریخته گری و الکترونیک دارند، در واقع دامنه وسیع تری را نیز از آن خود می‌کنند. با توجه به طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی، پشتیبانی ضروری را در سراسر بخش‌ها ارائه می‌دهند و سهم قابل توجهی را در صنایع مختلف از آن می‌کنند.

صنعت شما هرچه که باشد، می‌تواند از قابلیت‌های خارق‌العاده میکای ورقه‌ای بهره شود. آتا نسوز می‌تواند راه‌حل‌هایی را برای تولید این محصول ارائه دهد تا شما عزیزان به عنوان مصرف کننده، بتوانید به راحتی از میکا نسوز برای حوزه کاری خود استفاده کنید. شما می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و به بررسی مواردی همچون قیمت میکا نسوز پرداخته و سپس خرید خود را در کمترین زمان، انجام دهید. فروش میکا نسوز، در آتا نسوز، صد در صد بدون واسطه انجام می‌شود.

سوالات متداول

رایج ترین زمینه استفاده از میکا نسوز چیست؟

صنعت الکترونیک، یکی از رایج‌ترین زمینه‌های استفاده از میکا است.

آیا میکا در تزئینات نیز مورد استفاده قرار می گیرد؟

به دلیل واکنش‌های شیمیایی که روی این محصول انجام می‌شود، نوری زیبا از خود ارائه می‌دهد که در تنظیمات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میکا چیست؟

میکا به عنوان یک عنصر طبیعی معرفی می‌شود که در کارخانه‌ها تبدیل به یک ماده ضد اشتعال شده که کاربرد بسیاری دارد.

ویژگی های ورقه میکا نسوز چیست؟

این ورق کاملا مستحکم، انعطاف پذیر و مقاوم می‌باشد که عایق حرارتی بسیار خوبی نیز بوده و خاصیت آبدوستی دارد.

میزان تحمل حرارت ورقه های میکا چقدر است؟

این ورقه‌ها می‌توانند تا دمای 900 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند.