ورق لاستیکی

بررسی همه جانبه ورق لاستیکی

یکی از محصولاتی که از جمله مواد اولیه نسوز محسوب می‌شود، ورق لاستیکی بوده که انواع و کاربرد بی‌نظیری در صنعت دارد. به طور کلی، ورق لاستیکی  یک لاستیک با کارایی بسیار بالا است که در برابر موارد بسیاری از جمله اسیدها، سوخت‌های کلردار و هیدروکربن‌ها مقاومت عالی را از خود نشان می‌دهد. این ورق‌ها همچنین در صنایع بسیاری مانند گاز یا نفت نیز مورد استفاده قرار قرار می‌گیرند. در این مطلب همراه ما باشید تا به هر آنچه که می‌بایست در رابطه با این ورق بدانید، بپردازیم.

معرفی اختصاصی ورق لاستیکی

ورقه لاستیکی یک فلوئوروالاستومر با مقاومت بالا است که برای محیط‌های سختی که دما و مواد شیمیایی در آنجا به درصد بالایی وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول قادر است خواص فیزیکی و مکانیکی خود مانند انعطاف پذیری و مقاومت سیالی را در شرایطی که الاستومرهایی که با مقاومت کمتر شروع به متورم شدن و شکستن می‌کنند، حفظ کند. ورق لاستیکی مقاومت بسیار خوبی در برابر اسیدها، روغن‌ها و فرآورده‌های نفتی از خود نشان می‌دهد،که آن را به یک انتخاب واشر و مهر و موم محبوب در صنایع خودروسازی، هوافضا، نفت و گاز و صنایع شیمیایی تبدیل می‌کند.

می‌توان در دو گرید به صورت استاندارد از طریق مجموعه آتا نسوز تهیه کرد: نوع A و نوع B. هر دو نوع خواص و مقاومت‌های مشابهی دارند، اما افزایش محتوای فلوئور نوع ((B 68.5٪ در مقایسه با نوع A 66٪) )، مقاومت سیال بهتر کرده و از سویی دیگر انعطاف پذیری را در گرما و مقاومت بهتر را در برابر دی اکسی گوگر افزایش می‌دهد. به این ترتیب پس می‌توان گفت که از این ورق همچنین بیشتر در پردازش‌های شیمیایی و کاربردهای تولید برق استفاده می‌شود.

هر دو نوع ورق لاستیکی و همچنین انواع آن مانند ورق لاستیکی وایتون را می‌توانید همین حالا از آتا نسوز تهیه کنید.

بررسی گرید B ورق لاستیکی

ورقه‌های لاستیکی در رده بندی گرید B از نوع B Premium Viton: 68% فلوئور تولید می‌شوند. نوع B مقاوم‌تر است و پس از گذر از گرمای خشک، پایداری بیشتری نسبت به نوع A را از خود نشان می‌دهد. این محصول برای مواردی که نیاز به حفظ حداکثر خواص الاستیک در ترکیب با ویژگی‌های مکانیکی عالی دارند پیشنهاد می‌شود. شایان ذکر است که نوع B همچنین استحکام بالاتری نسبت به اسیدهای تهاجمی رقیق شده و همچنین اسیدهای غلیظ دارد. ورق لاستیکی گرید B  با طیف بالاتری از مایعات و مواد شیمیایی نسبت به سایر الاستومرهای غیر فلوئوردار تعریف می‌شود:

 • ویتون گرید B دارای مقاومت عالی در برابر تخریب است.
 • در برابر روغن، سوخت، روان کننده‌ها و اکثر اسیدهای معدنی دارای استحکام عالی است.
 • نفوذپذیری بسیار کم به طیف گسترده‌ای از داروها، از جمله نتایج عالی به ویژه در سوخت‌های اکسیژن‌دار خودرو از خود نشان می‌دهد.
 • ورق لاستیکی گرید B مقاومت بالایی در برابر هر لاستیک دیگر در برابر هیدروکربن‌های آلیفاتیک و آروماتیک دارد.
 • مجموعه فشرده سازی ورق لاستیکی گرید  Bحتی در دماهای بالا بسیار زیاد است.
 • این محصول همچنین مقاومت بسیار عالی در برابر اکسیداسیون، تابش مستقیم نور خورشید و موارد طبیعی دیگر دارد.
 • استحکام قارچی و قالبی عالی را نیز از خود نشان می‌دهد.
 • اگر نیاز به ورق لاستیکی گرید B دارید و از سوی دیگر قصد دارید در صنعت خود آن را در کنار ورق‌های دیگری مانند ورق لاستیکی منجید دار به کار ببرید، همین حالا با کارشناسان مطرح ما تماس حاصل فرموده و با قیمتی عالی نسبت به خرید ورق لاستیکی مورد نظر خود، اقدام کنید.

معرفی برخی از کاربردی ترین ورق های لاستیکی موجود در بازار

جالب است بدانید که این محصول نسوز در طیف عظیمی از انواع کاربرد، تولید و روانه بازار شده است. در این بخش قصد داریم شما را با انواع این محصول آشنا و نگاهی نیز به کاربرد ورق لاستیکی بی‌اندازیم.

واشرهای لاستیکی

واشرهای لاستیکی در برابر مواد قلیایی‌، روغن‌های حیوانی و گیاهی، هیدروکربن‌های کلردار، سوخت‌ها و اسیدهای غلیظ مقاوم هستند. همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر دمای بالا از خود نشان می‌دهند. با این حال، واشر لاستیکی برای کتون‌هایی مانند استون و اسیدهای آلی مناسب نیستند. این محصول پایداری حرارتی فوق العاده‌ای دارد و در برابر هیدروکربن‌ها، مواد افزودنی و روغن ها بسیار مقاوم است. واشر پلاستیکی همچنین مقاومت عالی در برابر هوا، اکسیداسیون و ازن را ارائه می‌دهد، اما نباید با اسیدهای آلی یا کتون‌هایی مانند استون استفاده شود.

واشرهای لاستیکی به دلیل عملکردشان در کاربردهای چالش برانگیز آب بندی، از یک فلورالاستومر مصنوعی ساخته می‌شوند و عمدتا در صنایع خودروسازی، هوافضا و پتروشیمی کاربرد بسیاری دارد.

ورق لاستیکی اسفنجی

ورق لاستیک اسفنجی ویتون فلورالاستومری FKM، ساخته شده از فلورالاستومرها، خواصی را از هر دو دسته مواد ترکیبی را ارائه می‌دهد و کاربردهایی که در گذشته قابل تحقق نبود را اکنون امکان پذیر می‌کند. مشخصات ورق لاستیکی اسفنجی ویتون عبارت است از:

 • یک فلورالاستومر منبسط شده سلولی با پوست بیرونی
 • نرم تا 15 Shore
 • دارای هوا در کمترین فشار سطحی

این محصول در واقع یک سیستم بسته از سلول‌ها است که در دو طرف با یک غشای پیوسته تشکیل شده است. این ترکیب، پوست اسفنج را سفت‌تر می‌کند تا در برابر آب مصونیت بیشتری را از خود نشان دهد. این ورقه‌ها اجازه نمی‌دهند هوا یا مایع از سلول‌ها عبور کند، حتی زمانی که پوست سوراخ یا بریده شده باشد. این محصول فوق العاده تراکم پذیر، بادوام، سبک وزن هستند و عایق حرارتی خوبی دارند.

ورق لاستیکی اسفنجی همچنین معمولا مانند تخته ضخیم در برابر هیدروکربن‌های آلیفاتیک و معطر، چربی‌ها، مایعات، ازن و دما، روان کننده‌ها و روغن‌های حیوانی یا گیاهی مقاوم است. لازم به ذکر است که گاهی اوقات از این ورق به عنوان ورق لاستیکی ضدسایش نیز استفاده می‌شود؛ اما به طور کلی به این ورق، ورق اسفنجی لاستیکی یا ورق لاستیکی ضربه گیر گفته می‌شود.

ورق های لاستیکی درجه تجاری

انتخاب مناسب‌ترین ورق لاستیکی ویتون برای استفاده برای هر کاربرد نهایی خاص باید توسط ارائه‌دهنده استفاده نهایی تعیین شود و به طور خاص، می‌بایست همچنین جزئیات آن ارائه دهد، مانند: مقاومت اسیدی یا مقاومت پایه در برابر مایعات هیدروکربنی، انعطاف پذیری در دمای بالا و غیره.

ورق‌های لاستیکی می‌توانند دمای بالا را در سیالات تهاجمی تحمل کنند، اطمینان را تضمین می‌کنند و می‌توانند به طور مداوم در دمای 250 درجه سانتیگراد حتی پس از حداکثر دمای 315 درجه سانتیگراد به خوبی به کار خود ادامه دهند. لاستیک FKM بسیار بیشتر از لاستیک نیتریل دوام می آورد و سایر الاستومرهای همه منظوره از ویژگی‌های مقاوم در برابر حرارت هستند.

ویژگی های ورق لاستیکی

به طبع یک محصول که در انواع مختلفی در بازار یافت می‌شود، می‌تواند ویژگی‌های بسیاری را از خود نشان دهد. این موارد عبارت‌اند از:

 • مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی: ورق لاستیکی در برابر مواد قلیایی و اسیدهای خشن مقاومت بالایی دارد.
 • مقاومت در برابر قلیاها و اسیدها: ورق لاستیکی یکی از بهترین مواد برای ارائه مقاومت بالا در برابر اسیدها و قلیاها و برخی هیدروکربن‌های دیگر است. همچنین دارای مقاومت بالایی در برابر چندین اسید معدنی دیگر مانند هیدروکربن‌ها است که ماهیت آروماتیک یا آلیفاتیک دارند. بنابراین، این محصول کاملا شبیه به ورق‌های لاستیکی طبیعی است که برای ایجاد مقاومت در برابر اسیدها و قلیاها طراحی شده‌اند؛ مانند ورق لاستیکی سیلیکون.
 • توانایی تحمل دما: ورق‌های لاستیکی ظرفیت تحمل دمای -40 درجه سانتیگراد را دارند و در دمای بالای 250+ درجه سانتیگراد را نیز بدون آسیب تحمل خواهند کرد.
 • مقاومت در برابر روغن: این محصول مقاومت عالی در برابر روغن و سایر محصولات مبتنی بر بنزین مانند گازوئیل، بنزین یا LPG را با خود به همراه دارد.

بررسی اختصاصی کاربرد ورق های لاستیکی

ورق های لاستیکی حتی زمانی که در محیط‌های سخت قرار می‌گیرند، قابلیت اطمینان و دوام طولانی مدت را ارائه می‌دهند. این موضوع باعث می‌شود که ورق در چندین زمینه مورد استفاده قرار گیرد، مانند:

 • هوافضا: وقتی صحبت از صنعت هوافضا می‌شود، برای اهداف مختلفی مانند سری O-ring، مهر و موم ساقه سوپاپ، روان کننده‌ها، آستر سوپاپ، مجرای دودکش از این ورق استفاده می‌شود. اتصالات، رول‌ها، ورق‌های برش یا واشر، محل سوخت، حلقه های O انژکتور سوخت و چندین مورد دیگر، همگی از ورق لاستیکی بهره می‌برنئ.
 • صنعتی: در حوزه مصارف صنعتی در زمینه‌هایی مانند سیل اورینگ هیدرولیک و سیستم‌های هیدرولیک، مخازن سوخت، واشرهای منیفولد، مهر و موم فایروال، واشر، آب بندی سیستم سوخت سیفون روغن موتور و غیره استفاده می‌شود.
 • خودرو: در صنعت خودرو، کاربرد ورق‌های لاستیکی بی حد و حصر است. این محصول در مهر و موم شفت، دیافراگم، و شیرهای سوپاپ، کانکتورهای الکتریکی، فلر بایندرهای نظامی، مهر و موم میل سوپاپ تایر، واشرهای برش تراش، گیره برای موتورهای جت و چندین مورد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ورق های لاستیکی دارای ارزش بالایی هستند و سطوح فوق العاده‌ای از مقاومت در برابر گرما، روغن و مواد شیمیایی از خود نشان می‌دهند. این نوع لاستیک‌ها را می‌توان به راحتی به اشکال دیگر مانند مهر و موم، حلقه‌های اورینگ و شیلنگ‌ها ساخت که می‌توانند برای کاربردهای خاص در دمای بالا استفاده شوند. به غیر از صنایع هوافضای خودرو و صنایع پتروشیمی، کاربرد آن را می‌توان برای چندین هدف دیگر نیز گسترش داد.

معرفی انواع ورق لاستیکی به لحاظ ماهیت و مواد اولیه ساخت

در بخش قبلی به معرفی انواع ورق لاستیکی به لحاظ ظاهر و محل کاربرد پرداختیم. حال که تا این قسمت متوجه شدیم که اساسا ورق لاستیکی چیست و کاربرد آن به چه صورت است، در این بخش قصد داریم به معرفی انواع ورق لاستیکی به لحاظ ماهیت و مواد اولیه ساخت آن بپردازیم.

ورق های لاستیکی طبیعی

ورق‌های لاستیکی طبیعی به طور کلی به ورق‌هایی گفته می‌شود که دارای ویژگی‌های پویا و برگشتی فوق‌العاده‌ای بوده و در برابر مواردی مانند پارگی، مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان می‌دهند. از این محصول همچنین به عنوان پدهای ضد لغزش هم استفاده می‌شود.

ورق های لاستیکی نئوپرن

دسته بعدی از ورق‌های لاستیکی را، ورق لاستیکی نئوپرن تشکیل می‌دهد. این ورق در برابر خوردگی از خود پوششی عالی ارائه می‌دهد و از این رو در مصارف الکتریکی کاربرد بسیاری را با خود به همراه دارد.

ورق های لاستیکی سیلیکونی

این دسته از ورق‌ها نفوذ پذیری پایینی دارند، اما در برابر دمای بالا یا پیری ناشی از آب و هوا و مواد شیمیایی مقاوم هستند. شایان ذکر است که ورق‌های سیلیکونی در صنایعی مانند داروسازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق های لاستیکی نیتریل

این ورق لاستیکی نیز در صنایعی مانند غذا یا مصارف الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق های لاستیکی تقویت شده با پارچه

این دسته از ورق‌های لاستیکی لایه‌ای از پارچه را با خود به همراه دارند تا استحکام بالایی داشته و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

ضخامت ورق های لاستیکی

در برخی از صنایع، ضروری است که ورق‌های لاستیکی را بر اساس ضخامت دسته بندی کنند تا بتوان به راحتی از آن در حوزه مد نظر، استفاده کرد. اندازه‌ گیری ضخامت ورق‌های لاستیکی با تکنیک‌هایی که به طور رایج در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تا حد زیادی دشوار است. با تمامی این تفاسیر اما ورق لاستیکی نسوز با ابزاری مانند ضخامت سنج‌های اولتراسونیک می‌توانند سنجیده شوند. هر نقطه از کل سطح را با این ابزار می‌توانید به راحتی اندازه گیری کنید.

با استفاده از این دستگاه، امواج اولتراسوند از ورق عبور کرده و از سطح صوتی لاستیک و بستر منعکس می‌شود. شاید برایتان جالب باشد زمانی که بدانید دانستن ماهیت دقیق کاربرد ورق‌ها بر روی مواد خاص مهم است و همچنین برای حفظ دقت قرائت ضخامت، نیاز به تنظیمات خاصی است. ناگفته نماند که اندازه گیری ضخامت اولتراسونیک را می‌توان به صورت دستی و همچنین نیمه اتوماتیک انجام داد.

سخن پایانی

ما در این مطلب به هر آنچه که می‌بایست در رابطه با ورق لاستیکی بدانید، پرداختیم. شما می‌توانید از طریق مجموعه آتا نسوز که به صورت حرفه‌ای در زمینه فروش ورق لاستیکی به فعالیت می‌پردازد، اقدام به بررسی قیمت ورق لاستیکی و سپس خرید آن کرده و در صنایع مختلف که در این مطلب به آن اشاره کردیم، از این محصول استفاده کنید. از این که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، بسیار سپاس گزاریم.

سوالات متداول

ورق لاستیکی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

این ورق در صنایعی مانند خودرو سازی، شیمیایی یا هوافضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول به طور کلی به چند دسته تقسیم می شود؟

ورق لاستیکی به طور کلی به دو دسته گرید A و گرید B تقسیم می‌شود.

چرا بررسی ضخامت ورق های لاستیکی مهم است؟

زیرا با توجه به ضخامت است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های این محصول چیست؟

برخی از ویژگی‌های این محصول می‌تواند مقاومت بالا در برابر مواد قلیایی یا مقاومت حرارتی بالا دانست.

برخی از کاربردی ترین ورق های به لحاظ تقسیم بندی ظاهری کدام اند؟

مواردی مانند واشرهای لاستیکی، ورق های اسفنجی و ورق‌های تجاری.